Paylaşarak Destek Ol

June Beauty  (Haziran Güzeli)

Meyvesi az kumlu, orta derecede sulu, tatlı ve aromalıdır. Erkenci çeşitlerimizdendir. Meyve rengi yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Meyveleri aynı zamanda olgunlaşmadığı için 2-3 seferde hasat edilmelidir. Tozlayıcıları; Williams çeşididir.

Akça

Yerli erkenci bir çeşidimizdir. Meyvesi az kumlu, orta derecede sulu, az tatlıdır. Meyve kalitesi orta-iyidir. Meyve rengi yeşil, yeme olumunda yeşilimsi sarıdır. 2 hafta kadar depolanabilir. Tozlayıcıları; Mustafabey, Passe Crassane, Williams çeşitleridir.

Etrusca

Erkenci bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte, az kumlu, tatlı, suludur. Meyve rengi yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. 3–4 ay depolanabilir. Tozlayıcıları; Santa Maria ve Williams’tır.

Santa Maria

Verimi iyi ve düzenlidir. Sanayiye uygun bir çeşittir. Meyvesi orta iri-iri, orta sulu ve tatlıdır. Meyve rengi yeme olumunda açık sarı, güneş gören yerleri pembe-kırmızı renklidir. Uygun koşullarda uzun süre depolanabilir. Tozlayıcıları; Abbe Fetel, Beurre Hardy ve Williams çeşitleridir.

Coscia Precoce

Meyvesi orta irilikte, tatlı, sulu, çok az kumludur. Meyve kalitesi iyidir. Meyve rengi açık yeşil renkte olup yeme olumunda açık sarıdır. Tozlayıcıları; Williams, Ankara, Akça ve Passe Crassane çeşitleridir.

Ankara

Yerli kışlık bir çeşidimizdir. Meyvesi sulu, tatlı, hoş kokulu ve ağızda kolayca erir. Yüksek kaliteli bir çeşittir. Meyve rengi açık yeşil, yeme olumunda sarımtırak yeşildir. Uygun koşullarda soğuk hava depolarında nisan ayı sonuna kadar saklanabilir. Tozlayıcıları; Akça, Abbe Fetel ve Coscia çeşitleridir.

Margerite Marillat

Ülkemizde oldukça yaygın bir çeşittir. Meyvesi iri, kumlu ve orta suludur. Meyve rengi yeşil-sarı zemin rengi üzerine güneş gören kısımlar kırmızı beneklidir. Çok verimli bir çeşittir. Ateş yanıklığı hastalığına dayanıklıdır. Soğuk hava depolarında uygun koşullar altında uzun süre saklanabilir. Williams çeşidi tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Deveci

Meyvesi iri, gevrek, sulu ve lezzetlidir. Yeme kalitesi iyidir. Meyve rengi passız sarı zemin üzerine al yanaklıdır. Soğuk hava depolarında uzun süre depolanabilir. Tozlayıcıları; Akça, Passe Crassena ve Williams çeşitleridir.