Paylaşarak Destek Ol

Gemlik

Sinonimleri (yöresel isimleri) Trilye, Kıvırcık, Kaplık ve Kara’dır. Orijini Bursa ili Gemlik ilçesidir. Yüksek verimli bir çeşittir. Ülkemizde üretilen zeytin fidanlarının yaklaşık olarak % 80’ni Gemlik zeytin çeşidi fidanlarıdır. Meyveleri orta irilikte , % 29,9 oranında yağ içerir. Siyah sofralık zeytin olarak değerlendirilir. Yağ oranı yüksek olduğu için sofralık kalite dışındaki taneler yağlık olarak kullanılabilir. Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır. Kısmen kendine verimlidir. Tozlayıcı olarak ayvalık, çakır ve erkence çeşitleri kullanılabilir.

Ayvalık

Sinonimleri Edremit Yağlık, Midilli ve Şakran’dır. Orijini Balıkesir ili Edremit ilçesidir. Verimi iyi bir çeşittir. Ege Bölgesi’ndeki zeytin ağacı varlığının % 25’ini oluşturmaktadır. Meyveleri orta irilikte, hoş kokulu ve % 24,7 oranında yağ içerir. Genellikle yağlık olarak değerlendirilir.  Siyah olum döneminde hasat edilerek siyah sofralık olarak değerlendirilebilir. Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır. Kendine verimli bir çeşittir.

Çekişte

Sinonimleri Kırma ve Memeli’dir. Orijini İzmir ili Ödemiş ilçesidir. Verimi iyi olup uygun bakım şartlarında düzenli ürün verir. Meyveleri iri ve % 26,9 oranında yağ içerir. Genellikle yeşil sofralık olarak kırma zeytin tipinde değerlendirilir. Yağ oranı yüksek olduğunda yağlık olarak değerlendirilebilir.

Domat

Orijini Manisa ili Akhisar ilçesidir. Meyveleri iri ve yağ oranı % 23’tür. Yeşil dolgulu zeytin olarak değerlendirilir. Sulu şartlarda soğuğa hassas olup zeytin dal kanseri ve kızıl kurda karşı kısmen dayanıklıdır. Kendine verimli bir çeşittir.

Memecik

Sinonimleri Aşı yeli, Gülümbe, Taş arası, Tekir ve Yağlık’tır. Orijini Muğla ilidir. Meyveleri iri ve yağ oranı % 23’tür. Yağının kalitesi yüksektir. Yeşil ve salamuralık değerlendirildiği halde yağlık bir çeşittir. Kısmen kendine verimli bir çeşittir.

Kalamata (Eşek Zeytini)

İzmir’in Ödemiş ilçesi civarında yaygın olarak yetiştirilir. İri meyvelidir. %21,8 oranında yağ içerir. İri taneli olmasından dolayı yeşil sofralık olarak değerlendirilmektedir.

Manzelina

İspanya kökenli bir çeşittir. Meyveleri orta büyüklükte ve %20,4 oranında yağ içerir.  Yeşil salamuralık olarak değerlendirilir. Bahçe tesisinde mutlaka tozlayıcı çeşide ihtiyaç vardır. Tozlayıcı olarak da Uslu ve Ayvalık kullanılabilir.