Paylaşarak Destek Ol

Yafa

İsrail’de tesadüf çöğürü olarak doğal mutasyonla oluşmuştur. Meyveleri kalın kabuklu, aromalı, lezzetli, sulu ve çekirdeksizdir. Meyve rengi, sarı portakal rengindedir. -2ºC’de zarar görür.  Muhafaza ve taşımaya elverişlidir. 5–6ºC’de 5–6 ay depolanabilir. Ülkemizin en önemli sofralık çeşitlerindendir. 10–12 yaşında ekonomik verime yatar. Ocak sonundan Mart sonuna kadar hasat edilebilir.

 

Valencia

Orijini Portekiz veya İspanya’dır. Meyveleri ince kabuklu, lezzetli, aromalı, sulu ve az çekirdeklidir. Meyve rengi, sarı portakal rengidir. -2ºC’de zarar görür. Sıcağa en dayanıklı çeşittir. 5–6ºC’de 5–6 ay depolanabilir. Hem sıkmalık hemde sofralık olarak kullanılabilir. 10–12 yaşında ekonomik verime yatar. Hasat zamanı Mart-Nisan aylarıdır.

 

Washington Navel

Orijini Brezilya’dır. Meyveleri ince kabuklu, tatlı, lezzetli, orta sulu ve çekirdeksizdir. Meyve rengi koyu turuncu renklidir. -2ºC’de zarar görür. Sıcak hava ve şiddetli rüzgara hassastır. 5–6ºC’de 4–6 ay depolanabilir. Sofralık bir çeşittir. 10–12 yaşında ekonomik verime yatar. Hasat dönemi 20 Kasım–15 Ocak’tır.