Paylaşarak Destek Ol

Early Lory

Oldukça verimli bir çeşittir. Meyveleri orta büyüklükte, kısa-kalın saplı, orta sulu ve lezzetlidir. Meyve rengi koyu kırmızıdır. Güney bölgeleri için uygundur. Meyvelerin çoğu aynı zamanda olgunlaşır. Mayıs ayının 3. haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Bigarreau Gaucher çeşididir.

Early Burlat

Erkenci bir çeşittir. Çok verimli bir çeşittir. Meyvesi orta irilikte, sert, sulu ve gevrektir. Meyve rengi parlak koyu kırmızı renkli, açık renkli büyük noktalar koyu rengin altında gizlenmiştir. Çatlamaya ve Bakteriyel kansere dayanıklıdır. Tozlayıcıları; Van, Bing ve Merton Premier çeşitleridir.

Stelia

Çok verimli bir çeşittir. Meyvesi iri kalp şeklinde, sert, gevrek, tatlı ve lezzetlidir. Meyve rengi parlak koyu kırmızı renktedir. Yapay yöntemle elde edilmiş ilk kendine verimli kiraz çeşididir. Kendisi ile aynı zamanda çiçek açan tüm çeşitleri tozlayabilir.

Lapins

Van ve Stella çeşitlerinin melezlenmesinden elde edilmiştir. Oldukça verimli bir çeşittir. Meyveleri iri, tatlı ve suludur. Meyve rengi koyu kırmızı-kırmızıdır. Çatlamaya dayanıklıdır. Kendine verimli olmasına rağmen Bing ve Lambert bu çeşit için tozlayıcı olarak kullanılabilir. 0900 Ziraat çeşidi başta olmak üzere birçok çeşide tozlayıcı olarak kullanılabilir.

North Wonder

Meyveleri çok iri, sert ve suludur. Olgunlaştığında koyu kırmızı renklidir. Uzun ve kalın saplıdır. Çok meyve üretmesine rağmen meyve kalitesi düşmez. Starks Gold tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Davraz

Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu tarafından geliştirilmiş ve tescillendirilmiş bir çeşittir. Ülkemizin önemli kiraz çeşitlerinden olan 0900 Ziraat kiraz çeşidi ile aynı özellikleri göstermektedir. Koyu kırmızı renkli, uzun saplı olan bu çeşidin ortalama meyve ağırlığı 10 gr’dır. 0900 Ziraat çeşidine göre 3-4 gün önce çiçeklenir ve 4-5 gün önce hasat edilir. Tozlayıcı olarak Starks Gold, Lambert ve Regina çeşitleri kullanılabilir.

0900 Ziraat

Ülkemizin ihracatta kullandığı en önemli çeşittir. Meyvesi çok iri, gevrek, sulu, kaliteli ve lezzetlidir. Uzun saplıdır. Meyve rengi koyu parlak kırmızıdır. Meyve çatlaması yapmaz. Taşınmaya ve depolamaya uygundur. Tozlayıcıları; Starks Gold, Lambert, Merton Late, Bigarreau Gaucher çeşitleridir.

Lambert

Çok verimli bir çeşittir. Meyveleri iri, sert, orta sulu ve kalitelidir. Meyvesi parlak koyu kırmızıdır. Taşımaya dayanıklı ancak çatlamaya hassastır. Tozlayıcıları; Van, Bigarreau Gaucher ve Merton Late çeşitleridir.

Kordia

Amerika’nın en önemli ihracat kirazı olan Bing’den daha iri ve daha serttir. Meyvesi çok sert dokulu ve koyu kırmızıdır. Tozlayıcı olarak Bigarreau Gaucher, Regina, Karina, Lapins, Merton Late, Noble ve Stella çeşitleri kullanılabilir. Verimli bir çeşittir. Hafif aromalı, lezzetli ve şeker-asit dengesi iyidir. Regina, Kordia ve Karina birlikte dikildiğinde çok verimli, ihraç kabiliyetinde olan bahçe kurulmuş olur. Geç çiçek açması nedeniyle Regina, Karina hatta 0900 Ziraat için tozlayıcı olabilir.

Karina

Meyveleri iri, meyve kabuk rengi koyu kırmızıdır. Aroması ve meyve kalitesi iyidir. Meyve eti sert ancak 0900 Ziraat ve Regina’dan biraz yumuşak olmasına rağmen ihraç edilen kiraz sertliğindedir. Çok verimli bir çeşittir. Kordia ve Regina tarafından tozlanmaktadır. 0900 Ziraat’tan 4–5 gün sonra Kordia ile aynı zamanda olgunlaşır.

Starks Gold

Sanayiye uygun, çok verimli bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte, sert ve orta kalitededir. Meyve rengi sarıdır. Tozlayıcıları; 0900 Ziraat, Bigarreau Gaucher çeşitleridir.

Regina

Oldukça verimli bir çeşittir. Meyvesi çok iri, sulu, sert ve albenilidir. Meyve rengi siyahımsı kırmızı renktedir. Tozlayıcıları; Lambert, Starks Gold çeşitleridir.

Sweet Heart

Meyve verimi yüksek bir çeşittir. Meyveleri iri kalp şeklinde sert, sulu, gevrek ve lezzetlidir. Meyve rengi parlak kırmızıdır. Çatlamaya dayanıklı, kendine verimlidir. Meyve tutumu iyi olup birçok çeşide tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Vişne (Kütahya)

Ülkemizin en önemli vişne çeşididir. Ağaçları çok verimlidir. Meyveleri iri, sert, çok sulu, az lifli ve kalitelidir. Meyve rengi koyu kırmızıdır. Meyve çatlamasına dayanıklıdır. Meyve suyu kalitesi çok iyidir. Haziran ayının son haftası hasat edilebilir.