Bademli, Aydın dağlarının kuzey eteğinde dört derenin delta yaptığı yerde kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. İklimin ve bölgesel farklılığın getirmiş olduğu rutubet kendiliğinden ormanı yaratmıştır. Doğanın bu imkânını kullanarak atalarımız, tohumdan ve çelikten meyve fidanını o günün şartlarına göre cüzi miktarlarda üretirlerken süreç içerisinde daha çok sayıda kişiler üretmeye başlamıştır. 1968 yılında kurulan Kooperatifimiz, 1975’ten sonra fidancılığa önem vererek bu konuda üretim yapan kişilerin her türlü üretim girdilerini temin ederek desteklemeye başlamıştır. Dede mesleği olan fidancılığımız bu zaman içinde küçük arazilerde yoğun emek verilerek aile işletmesine dönüşmüştür.

Kooperatifimiz, ortaklarının tarım girdilerini sağlamanın yanı sıra pazarlamadaki sıkıntılarının çözümlerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bölgedeki tarım sanayisini oluşturmaktadır.

Ürünlerimizin ihracatı içinde gerekli uğraşı vermekteyiz. 1984–1990 yılları arası 3 milyon adet muhtelif meyve fidanının satışını Suriye ve Orta Doğu Ülkelerine gerçekleştirmiş olup son 4 yıldır Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerimizi geliştirmekteyiz. Gerek bu ülkelerde fidan üretmek gerekse bu ülkelerin meyve fidanı, dış mekan süs bitkisi ihtiyaçlarını mevcut stoklarımızdan karşılamaktayız.

Ürünlerimizin tanıtımını ve pazarlamasını yapmak amacıyla da yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılım göstermekteyiz. Bunun yanı sıra çeşitli illerde gerçekleştirilen çalıştay ve sempozyumlara da katılmakta olup 2000 yılında gerçekleştirilen 2.Ulusal Fidancılık Sempozyumu’na ev sahipliği yapmış bulunuyoruz.

2006 yılında yürürlüğe giren 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu gereği kurulması gereken 7 alt birlikten birisi olan Fidan Üreticileri Alt Birliği’nin ve TÜRKTOB’un kurulmasına gerekli katkıyı sağlamış bulunmaktayız.

Meyve Fidancılığımızın yanında park ve bahçe bitkilerinin tamamına yakınını üretmekteyiz. Dış mekân süs bitkileri yetiştiriciliğinde de ileri düzey üretim tekniklerini kullanarak Ülkemizdeki pazarlama ağını genişletip ithalatın önüne geçmeyi hedeflemekteyiz.

Zeytin ve Zeytinyağı üretimi yapan ortaklarımıza hizmet etmek ve bu konuda uzman üretici yetiştirmek amacıyla 1975 yılında modern zeytinyağı fabrikamızı kurduk. 2002 yılında rehabilitasyon kapsamına alınan fabrikamızın modern kontinü sisteme dönüşü sağlanmıştır. Perakende satış yapabilmek içinde son sistem butik dolum tesisini de kurmuş bulunuyoruz.

Bu süreç içerisinde hayvancılık yapan ortaklarımızın üretimlerini destelemek, sütte AB normlarını yakalamak ve sağlıklı süt ve süt ürünlerinin üretimini sağlamak için 300 kg ve üzeri süt üretimi yapan ortaklarımıza tank dağıtarak soğuk süt zincirini oluşturduk. Daha sonra toplanan sütleri mamul olarak değerlendirmek için Kırsal Kalkınma desteğinden yararlanarak 5 ton/saat kapasiteli ayran-yoğurt-pastörize süt-kaşar üretim tesisimizi de kurmuş bulunuyoruz.

Close My Cart
Close Wishlist
Recently Viewed Close
Close

Close
Navigation
Categories