ERİK – KAYISI ANAÇLARI

Paylaşarak Destek Ol

Yabani Erik: Ülkemizde yaygın olarak kullanılan tohum anacıdır. Ağır ve nemli topraklarda olduğu kadar hafif ve kumlu topraklarda da iyi büyürler. Kuraklığa dayanıklıdırlar.

Zerdali:Verimli ve kaliteli meyve oluşturur. Kireçli, kısmen tuzlu topraklara ve kurağa dayanımı iyidir. Kök ur nematoduna karşı tamamen bağışıktır. Zerdali anacı üzerine aşılanmış kayısı çeşitlerinin olumsuz yönü ise ürüne birkaç yıl geç yatmasıdır.

Myrobolan C29: Yaygın kullanılan yarı bodur bir anaçtır. Kayısı anacı olarak da kullanılmaktadır. Ağır ve kireçli topraklara dayanıklıdır (%8-9 aktif kireç). Yüksek verimli bir anaçtır. Yorgun topraklara da uyum sağlayabilmektedir. Çöğür anacının %70-80’ni kadar gelişme göstermektedir.

Myrobolan B: Çok çeşitli topraklara uyum sağlamaktadırlar. Kuvvetli ve verimli ağaçlar yaparlar. Nematodlara dayanıklıdır.

Marianna GF 8-1: Kök sistemi yüzlek köklüdür. Kök boğulmasına, tuzluluğa ve kirece dayanımı en iyi anaçtır. Çok değişik topraklara rahatlıkla uyum sağlar. Myrobolan B ve Myrobolan C29 arasında bir gelişme gösterir. Meyve kalitesi ve ürün miktarı bakımından iyi bir anaçtır. Kış soğuklarına karşı dirençli, kök kanserine ve kök çürüklüğüne orta derecede hassastır.