Paylaşarak Destek Ol

Papaz

Meyveleri hem sert olum döneminde hem de olgun olarak değerlendirilir. Orta verimli ya da verimli bir çeşittir. Sert olum döneminde meyvesi gevrek, çok sulu ve mayhoştur. Meyve rengi ise yeşil renklidir. Olgun meyveleri yumuşak, tatlı ve suludur. Meyve rengi sarımtırak yeşildir. Nisan ayı sonunda sert olum döneminde veya haziran ayı sonunda olgun dönemde hasat edilebilir. En iyi tozlayıcısı Aynalı çeşididir.

Aynalı

Olgunlaşmış meyveleri değerlendirilir. Meyveleri gevrek, sulu ve mayhoştur. Kalitesi iyidir. Kendine verimli bir çeşittir.

Potamia Yıldızı

Verimli bir çeşittir. Sert olum döneminde meyvesi sulu, gevrek ve mayhoştur. Meyve rengi açık yeşildir. En önemli özelliği geççi bir yeşil erik olmasıdır. Kooperatifimizin tescilli çeşididir. Tozlayıcısı Aynalı çeşididir.

Obilnaja

Japon erikleri X Can erikleri melezidir. Oldukça verimli bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte, sulu ve kokuludur. Meyve rengi yeşil zemin rengi üzerine parçalı morumsu kırmızı renklidir. Meyve eti sert olmadığından raf ömrü çok uzun değildir. Japon eriklerinin en erkencisidir. Tozlayıcı olarak Can erikleri kullanılabilir.

Black Splendor

Verimli bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte olup meyve et rengi koyu kırmızıdır. Haziran ayının ilk haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Ağırlıklı olarak Pioner kullanılmakla beraber Santa Rosa çeşidi de kullanılabilir.

Black Beauty

Orta verimli bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte, sert, orta sulu ve hoş kokuludur. Meyve rengi siyaha yakın koyu mordur. Tozlayıcıları; Friar ve Santa Rosa çeşitleridir.

Black Star

Oldukça verimli bir çeşittir. Meyveleri orta iri-iri, gevrek, tatlı ve suludur. Meyve rengi koyu mordur. Tozlayıcıları; Friar, Santa Rosa, Black Diamond ve Angeleno çeşitleridir.

Santa Rosa

Düzenli meyve veren bir çeşittir. Meyveleri orta iri-iri, orta sulu, gevrek, tatlı ve aromalıdır. Yeme kalitesi iyidir. Meyve rengi sıvama morumsu kırmızı üzeri beneklidir. Kısmen kendine verimlidir. Tozlayıcıları; Formosa ve Wickson çeşitleridir.

Red Heart

Ağacı çok verimlidir. Meyveleri orta irilikte, gevrek, tatlı ve aromalıdır. Meyve rengi sıvama koyu kırmızı, bazen morumsu üzeri beneklidir. Santa Rosa çeşidi tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Black Amber

Yüksek verimli bir çeşittir. Meyveleri sert, sulu, güzel kokulu ve çekirdekleri oldukça küçüktür. Meyve rengi siyaha yakın koyu mordur. Tozlayıcıları; Friar ve Santa Rosa çeşitlerdir.

Formosa

Verimli bir çeşittir. Meyveleri iri, gevrek, tatlı, sulu ve aromalıdır. Yeme kalitesi yüksektir. Meyve rengi yeşil-sarı zemin rengi üzerine parçalı kırmızıdır. Tozlayıcıları; Wickson ve Santa Rosa çeşitleridir.

Black Diamond

Yüksek verimli bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte, gevrek, sulu, tatlı ve aromalıdır. Meyve rengi morumsu siyahtır. Olgunlaştığında üzeri belirgin beneklidir. Tozlayıcıları; Friar ve Santa Rosa çeşitleridir.

Fortune

Verimi düzenlidir. Meyveleri iri, az sulu ve serttir. Meyve rengi koyu kırmızıdır. Tozlayıcıları; Friar ve Santa Rosa çeşitleridir.

Friar

Düzenli, yüksek verimlidir. Meyveleri iri, sert, tatlı, sulu ve kalitelidir. Meyve rengi koyu mordur. Taşınmaya dayanıklıdır. Birçok Japon eriğine tozlayıcı olarak kullanılır. Tozlayıcıları; Santa Rosa.

Stanley

Verimli bir çeşittir. Düzenli meyve verir. Meyveleri orta irilikte, orta sulu ve gevrektir. Meyve rengi mavimsi mordur.

President

Sofralık ve kurutmalık bir çeşittir. Meyveleri orta iri-iri, tatlı ve suludur. Meyve rengi yeşil zemin rengi üzerine morumsu renklidir. 2 aya kadar soğuk hava depolarında saklanabilir. Kendine verimli bir çeşit sayılır. Ancak tozlayıcı kullanıldığında daha yüksek meyve tutumu görülür. Tozlayıcı olarak Stanley çeşidi kullanılabilir.

Angeleno

Ağaçları yüksek verimlidir. Erik çeşitleri içerisinde meyvesi en büyük olarak kabul edilir. Meyvesi gevrek, tatlı ve aromalıdır. Meyve rengi koyu mordur. Soğuk hava depolarında uzun süre (3 aydan fazla) depolanabilir. Tozlayıcıları; Friar, Formosa ve Santa Rosa çeşitleridir.

Autumn Giant

Oldukça verimli ve kaliteli bir çeşittir. Meyveleri iri, sert ve az suludur. Meyve rengi yeşil-sarı zemin rengi üzerine pembe-kırmızıdır. Tozlayıcıları; Friar, Black Amber, Santa Rosa ve Angeleno çeşitleridir.