Paylaşarak Destek Ol

Jersey Mac

Meyvesi orta irilikte, yarı mayhoş ve meyve rengi yeşil zemin üzerine sıvama kırmızı renklidir. Yeme kalitesi iyidir. Yazlık bir çeşittir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ne tavsiye edilir. Yazlık bir çeşit olduğu için depolamaya çok uygun değildir. Hasat zamanı iyi ayarlanmalıdır. Dökümü engellemek için 2–3 defada hasat edilmelidir. Tozlayıcıları; Granny Smith, Vista Bella, Golden Delicious çeşitleridir.

Williams Pride (Red Star)

Yüksek kaliteli bir çeşittir. Meyvesinin albenisi yüksektir. Sulu, tatlı, sert ve kaliteli bir meyveye sahiptir. Meyve rengi sarı-yeşil zemin üzerine koyu kırmızı renklidir. Raf ömrü uzundur. Pasa ve karaleke hastalığına dayanıklıdır. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Vista Bella, Jersey Mac, Gala Grubu, Starking Delicious, Fuji, Granny Smith çeşitleridir.

Summer Red

Ağaçları yüksek verimlidir. Meyvesi gevrek, sulu, mayhoş ve aromalıdır. Meyve rengi sarı-açık yeşil zemin üzerine kırmızı renkli ve beneklidir. Yazlık bir çeşit olduğundan uzun süre depolamaya uygun değildir. Uygun koşullarda soğuk hava depolarında 2–3 hafta saklanabilir. 2-3 defada hasat edilmelidir. Kendine verimli bir çeşittir. Daha yüksek bir verim alabilmek için Golden Delicious, Granny Smith, Vista Bella, Gala Grubu, Fuji ve Jersey Mac tozlayıcı çeşitleri  olarak kullanılabilir.

Anna

Meyvesi orta irilikte, sulu ve tatlıdır. Meyve rengi sarı zemin üzerine soluk sıvama kırmızıdır. Soğuklanma süresi (200–250 sa) kısa olan güney sahili şeridi için önerilebilir.

Gala Grubu

Meyvesi sulu ve serttir. Meyve rengi sarı zemin üzerine kırmızıdır. Kendine verimlidir. Temmuz ayı ortasından Ağustos ayı sonuna kadar hasat edilebilir. Bu grubun Mondial Gala, Galaxy Gala, Royal Gala, Ruby Gala gibi tipleri bulunmaktadır.

Scarlet Spur

Meyvesi orta iri-iri, tatlı, sulu ve gevrektir. Meyve rengi koyu kırmızıdır. Spur bir çeşit olduğu için tam bodur anaçlar üzerine aşılanmamalıdır. En önemli özelliği erkenden renklenmektedir. Bu yüzdende üreticiler tarafından tercih edilen bir çeşittir. Soğuk hava depolarında uzun süre depolanabilir.  Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith, Gala grubu, Fuji ve Braeburn çeşitleridir.

Early Red One

Yüksek verimli bir çeşittir. Meyvesi yoğun kırmızı renkli ve tatlıdır. Soğuk hava deposunda muhafaza edilebilir. Eylül ayının 1.-2. Haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious ve Gala Grubu çeşitleridir.

Red Chief

Ticari değeri yüksek olan bir çeşittir. Meyvesi orta irilikte, tatlı ve suludur. Meyve rengi sarı-yeşil zemin rengi üzerine parlak kırmızıdır. Spur bir çeşittir. Bu nedenle tam bodur anaç üzerine aşılanmaz. Nisan ayına kadar soğuk hava depolarında saklanabilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith, Gala Grubu, Braeburn ve Fuji’dir.

Starkrimson Delicious

Meyvesi orta irilikte, tatlı ve suludur. Yeme kalitesi iyidir. Sarı-yeşil zemin rengi üzerine parlak kırmızıdır. Tam bodur anaç üzerine aşılanmaz. Soğukta muhafazaya uygun bir çeşit olup 7–8 ay saklanabilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith, Gala Grubu, Fuji, Braeburn çeşitleridir.

Amasya

Ülkemizin önemli bir kışlık elma çeşididir. Meyvesi tatlı, sulu, gevrek ve aromalıdır. Meyve eti beyaz renkli, meyve kabuğu yeşil zemin rengi üzerine parçalı veya sıvama koyu veya açık kırmızı renklidir. Meyvesi genellikle küçüktür. İyi muhafaza koşullarında mayıs ayı sonuna kadar soğuk hava depolarında saklanabilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith ve Starking Delicious çeşitleridir.

Golden Delicious

Ağacı çok verimlidir. Meyvesi iri, sulu, hafif mayhoş ve sarı renklidir. Kalitesi iyidir. Ortalama ağırlığı 136 gr’dır. Mart ayı sonuna kadar soğuk hava depolarında saklanabilir. Bütün bölgelere tavsiye edilebilir. Tozlayıcıları; Starking Delicious, Jonathan, Starkrimson Delicious, Granny Smith çeşitleridir.

Golden Reinders

Meyvesi orta irilikte, tatlıdır. Meyve rengi yeşil-sarıdır. Pasa karşı dayanıklıdır. Golden Delicious’a alternatif olarak önerilebilir. Tozlayıcıları; Starking Delicious, Starkrimson Delicious, Red Chief, Scarlet Spur, Jersey Mac çeşitleridir.

Jeromine

Yüksek verimli bir çeşittir. Meyvesi parlak koyu kırmızı renkli, sert, tatlı ve suludur. Eylül ayının 3.-4. haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious ve Granny Smith çeşitleridir.

Fuji Zhen Aztec

Verimli bir çeşittir. Meyvesi sarı benekli, iri, sert, sulu ve çok lezzetlidir. Fuji grubu içerisinde en iyi renk alan çeşittir. Soğuk hava depolarında uzun süre depolanabilir. Ekim ayının ilk haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Granny Smith ve Golden Delicious çeşitleridir.

Braeburn

Ticari değeri yüksek bir çeşittir. Meyvesi orta irilikte, sulu, mayhoşumsu-tatlı, aromalı ve gevrektir. Yeme kalitesi yüksektir. Meyve rengi yeşil zemin üzerine çizgili kırmızı renktedir. Karalekeye toleranslıdır. Uygun koşullar altında soğuk hava depolarında uzun süre (7–8 ay) saklanabilir. Kendine verimli bir çeşittir. Daha fazla verim alınmak istendiğinde tozlayıcı olarak Golden Delicious, Granny Smith, Gala Grubu elma çeşitleri kullanılabilir.

Fuji

Ticari değeri olan bir çeşittir. Meyvesi orta iri-iri, sulu, tatlı ve gevrektir. Yeme kalitesi yüksektir. Meyve rengi sarı zemin rengi üzerine donuk kırmızımsı portakal renklidir. Uygun koşullarda soğuk hava depolarında uzun süre (7–8 ay) saklanabilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith, Gala Grubu, Braeburn çeşitleridir.

Fuji Kiku 8

Meyvesi orta irilikte, sulu, sert ve gevrektir. Yeme kalitesi mükemmeldir. Meyve rengi sarı zemin üzerine mat kırmızı renklidir. Soğuk hava deposunda 9 aya kadar depolanabilir. Golden Delicious ve Granny Smith tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Granny Smith

Ağacı bol ürün verir.  Meyve kalitesi çok iyidir. Meyvesi orta iri veya iri, bol sulu, mayhoş ve gevrektir. Meyve rengi yeşilimsi-beyaz renklidir. Uygun şartlarda meyveleri soğuk hava depolarında 9 ay süreyle saklanabilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Red Delicious ve Gala grubu çeşitleridir.

Granny Smith Challenger

Verimli bir çeşittir. Meyveleri iri, sulu ve hoş bir ekşi tada sahiptir. Granny Smith çeşidine göre yeşil zemin üzerindeki benekleri daha belirgindir. Soğuk hava depolarında 9 ay depolanabilir. Ekim ayının son haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Fuji ve Gala Grubudur.