Paylaşarak Destek Ol

Potamia Erdin ®

Yıllık soğuklanma isteği azdır. Bu nedenle düşük rakımlarda kolaylıkla yetiştirilmektedir. Meyveleri oldukça büyük olup meyve içi dolgun ve açık sarı renklidir. Meyve kabuğu kalınlığı incedir. İçi bütün olarak kabuktan kolay ayrılmaktadır. İç randımanı çok yüksektir. Kooperatifimizin tescilli çeşididir.

Yalova 1

İlkbahar geç donlarına hassastır. Kabuğu orta kalınlıkta ve kolay ayrılır. İç rengi açık sarıdır. İç oranı % 49’dur. Kuru ve taze tüketime uygundur. Eylül ayı ortalarında hasat edilir. Yalova–4, Kaplan 86 ve şebin çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Yalova 3

Geç donların görülmediği yerlere tavsiye edilir. İnce kabukludur ve iç rengi açık beyazdır. İç, kabuktan kolay ayrılır. İç oranı % 53’dür. Kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Eylül ayı sonlarında hasat edilir. Yalova–1, Yalova–4 ve Bilecik çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Yalova 4

Geç donların görülmediği yerlere tavsiye edilir. İnce kabuklu ve içi kabuktan kolay ayrılır. Meyve iç rengi açık beyaz renklidir. İç oranı % 50’dir. Eylül ayının sonlarında hasat edilir. Yalova–1 ve Kaplan–86 çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Bilecik

Kıyı bölgeler hariç tüm bölgelere önerilir. Özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir. Kabuğu ince ve kolay ayrılır. Meyve içi açık beyaz renkli ve dolgundur. İç oranı %53’tür. Kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Eylül ayının sonunda hasat edilir. Şebin ve Kaman–1 çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Şebin

Kıyı bölgeler hariç tüm bölgelere önerilir. Özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir. Çok verimli bir çeşittir. İnce kabuklu ve kabuktan kolay ayrılır. Meyve içi dolgundur. İç oranı %63’tür. Kuru ceviz olarak tüketilir. Eylül ayının sonunda hasat edilir. Bilecik ve Kaman–1 çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Chandler

Çok verimli olup meyve salkımı 2-3’lü dür. Orta ince kabuklu, kabuktan kolay ayrılır. İçi dolgun ve açık beyaz renklidir. İç oranı %49’dur. Eylül ayı sonunda hasat edilir. Pedro, Fernor, Fernette ve Franquette çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Fernette

Verimli bir çeşittir. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelere tavsiye edilir. İçi açık renkli olup iç randımanı %49’dur. Eylül ayı sonunda hasat edilir. Fernor tozlayıcı olarak kullanılır.

Franquette

Orta verimli bir çeşittir. İlkbahar geç donlarının ve sıkça yağmur görülen bölgelerde kullanılır. İç rengi beyazdır. İç randımanı %47’dir.

Fernor

Çok verimli bir çeşittir. Geç çiçeklendiği için ilkbahar donlarından kurtulur. İri meyveli olup iç randımanı %52’dir. İçi açık renklidir. Fernette tozlayıcı olarak kullanılabilir.

Pedro

Çok verimlidir. Kıyı bölgeleri hariç ceviz yetişen tüm bölgelere uyumludur. Orta ince kabuklu olup kabuktan kolay ayrılır. İç rengi açık sarıdır. İçi dolgun olup iç oranı %47’dir. Eylül ayı sonunda hasat edilir. Bilecik ve Kaman-1 çeşitleri tozlanır.