Paylaşarak Destek Ol

Sultani Çekirdeksiz

Orijini Türkiye Ege Bölgesi’dir. Ülkemizin ve Dünya’nın en önemli kurutmalık çeşididir. Taneleri oval, yeşil-sarı renkli, küçük ve çekirdeksizdir. Salkımları seyrek-dolgun ve büyüklüğü çok iridir. Orta mevsim çeşididir.

Yuvarlak Çekirdeksiz

Orijini Türkiye Ege Bölgesi’dir. Ülkemizde kurutmalık ve sofralık olarak yetiştiriciliği yaygındır. Taneleri küçük, yuvarlak, yeşil-sarı renkli ve çekirdeksizdir. Salkımları dolgun ve iridir. Orta mevsim çeşididir.

Cardinal

Kaliforniya’da Flame Tokay x A. Lavallee melezi olarak ıslah edilmiştir. Taneleri yuvarlak, kırmızı-mor renkli, çok iri ve 2–3 çekirdeklidir. Salkımları seyrek ve çok iridir. Erken dönemde olgunlaşır.

Yalova İncisi

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Hönüsü x S. Gemre melezi olarak elde edilmiştir. Taneleri oval, yeşil-sarı renkli, çok iri ve 1–3 çekirdeklidir. Salkımları dolgun ve çok iridir. Erken dönemde olgunlaşır.

Alphonse Lavelle

Siyah sofralık bir çeşittir. Taneleri basık yuvarlak, morumsu siyah, çok iri ve 1–4 çekirdeklidir. Salkımları seyrek ve çok iridir. Orta mevsim çeşididir. Ülkemizde son yıllarda çok tercih edilen bir çeşittir. Kış soğuklarına duyarlıdır.

Ata Sarısı

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Beyaz Çavuş x Cardinal melezi olarak elde edilmiştir. Beyaz sofralık bir çeşittir. Taneleri oval, sarı renkli, çok iri ve 2–3 çekirdeklidir. Salkımları seyrek-dolgun ve çok iridir. Orta geçci bir çeşittir.

Trakya İlkeren

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde A.Lavelle x Perlette melezi olarak elde edilmiştir. Siyah sofralık bir çeşittir. Taneleri yuvarlak, mavi-siyah renkli, çok iri ve 2–3 çekirdeklidir. Salkımları dolgun ve çok iridir. Cardinal’den 7–8 gün önce olgunlaşır.

Red Globe

Kaliforniya’da (Hunisa x Emperor) x Nocera melezi olarak elde edilmiştir. Renkli sofralık bir çeşittir. Taneleri yuvarlak-hafif eliptik, pembemsi kırmızı renkli, çok iri ve 3–4 çekirdeklidir. Salkımları dolgun ve çok iridir. Orta mevsim çeşididir.

Razakı

Ülkemizde çeşitleri tipleri (pembe razakı, şam razakısı, buca razakısı gibi) vardır. Beyaz sofralık bir çeşittir. Taneleri uzun eliptik, pembemsi sarı renkli, çok iri ve 1–2 çekirdeklidir. Salkımları seyrek-dolgun ve çok iridir. Orta mevsim çeşididir.

Perlette

Kaliforniya’da Scolokertek x Sultanina melezi olarak elde edilmiştir. Beyaz sofralık bir çeşittir. Taneleri yuvarlak, yeşilimsi sarı renkli, orta büyüklükte ve çekirdeksizdir. Hafif aromalıdır. Salkımları dolgun ve çok iridir. Erken dönemde olgunlaşır.

Superior Seedless

Beyaz sofralık bir çeşittir. Taneleri eliptik, yeşilimsi sarı renkli, çok iri ve çekirdeksizdir. Salkımları dolgun ve çok iridir. Erken dönemde olgunlaşır.

Narince

Ülkemizin en önemli beyaz şaraplık çeşitlerinden birisidir. Özellikle dömisek şarap üretimi için çok uygundur. Ancak sek şarap üretiminde de yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda yaprakları sarmalık olarak değerlendirilir. Taneleri hafif oval, sarı renkli, iri ve 1–2 çekirdeklidir. Salkımları dolgun ve iridir. Orta geçci bir çeşittir.

Cabarnet Sauvignon

Orijini Fransa’dır. Siyah şaraplık bir çeşittir. Taneleri yuvarlak, yoğun mavi gri puslu siyah renkli, küçük ve 1–3 çekirdeklidir. Salkımları dolgun ve orta büyüklüktedir. Geçci bir çeşittir.

Kalecik Karası

Ülkemizin en tanınmış kırmızı şaraplık çeşididir. Siyah şaraplık bir çeşittir. Taneleri yuvarlak, mavi puslu siyah renkli, orta büyüklükte ve 1–2 çekirdeklidir. Salkımları sık ve küçük-ortadır. Orta mevsim çeşididir (Eylül ortası).