BiyoteknolojiSAĞLIKLI, HASTALIKSIZ VE YÜKSEK KALİTELİ ANAÇLAR…

Mayıs 17, 2022by bademli0

Kooperatifimizin ana faaliyeti olan meyve fidancılığının temel üretim girdilerinden birisi anaçtır. Son yıllarda erkencilik sağlaması, sık dikime uygun olması, bakım işlemleri ve hasadın yapılmasında kolaylık sağlaması, verimi ve meyvenin kalitesini artırıcı unsur olması nedeniyle kapama meyve bahçelerinin kurulmasında klon anaçlar tercih edilmektedir. Bu anaçların birçoğunun üretimi özel besi ortamlarında laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Fidan üreticileri söz konusu anaçları önceleri Yunanistan ve Hollanda gibi ülkelerden ithal ederken 31.12.2011 tarihinde meyve anacı ithalatının yasaklanması ile Kooperatifimiz ortaklarına diğer üretim girdilerinde olduğu gibi anaç temininde de gerekli desteği sağlamak amacıyla hazırladığı proje neticesinde şubat 2012 tarihinde 2 milyon üretim kapasitesine sahip Doku Kültürü Laboratuvarımızı kurduk. Laboratuvarımızın ana amacı öncelikle ortaklarımızın ihtiyacı olan anaçları ihtiyaç adetinde üretmek daha sonra da diğer Ülkemiz fidancılarının ihtiyaçlarına cevap vermektir.

Laboratuvarımız klon anacı üretiminin yanı sıra diğer çoğaltım yöntemleri ile başarılı olmayan veya kayıp miktarı çok fazla olan süs bitkilerinin de laboratuvar koşullarında üretimini denemiş ve başarılı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Temsilci

Bademli Koopereratifi Danışmanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?